Search
Close this search box.

Rozhovor s Esmou a Lozanem: Očekávejte od nás mystickou atmosféru

a letošní Eurovizi ve Švédsku budou soutěžit o vítězný titul vedle sólistů a skupin i čtyři duety. Jedním z nich je i duo z Makedonie, které tvoří Esma Redzepova a Vlatko Lozanoski. Oba interpreti prezentující v soutěži eurosong “Pred da se razdeni” našli ve svém diáři čas, aby zodpověděli naše otázky a my vám tak mohli nabídnout jedinečný dvojrozhovor. Zkraťte si čekání na Eurovision Song Contest 2013 přečtením rozhovoru s reprezentanty Makedonie, Esmou a Lozanem.

Vážená Esmo a vážený Vlatko,
velice vám děkujeme za souhlas s rozhovorem a čas, který jste si na nás a hlavně naše čtenáře vyčlenili. V úvodu mi dovolte, abych vám poblahopřál ke jmenování makedonskými reprezentanty. Prozraďte nám prosím, jaké jste měli pocity, když jste byly ohledně Eurovize kontaktování Makedonskou televizí?

Esma: Byla jsem velmi šťastná, když mne kontaktovala MRTV a oznámili mi, že budu reprezentovat Makedonii na Eurovizi. Vím, že je to šance pomoci mé zemi, protože jsem docela známá v Evropě s velkým počtem fanoušků, kteří snad budou hlasovat nejen pro mne, ale i pro Vlatka.

Lozano: Byl jsem docela vzrušený. Jsem fanouškem Eurovize a vždy jsem chtěl reprezentovat mou zemi v této show. Jsem velmi poctěn, že mám tu možnost právě letos, ale je to na druhou stranu také velká zodpovědnost. Budu se snažit dát ze sebe to nejlepší!

Budete soutěžit s písní “Pred da se razdeni”. Mohli byste nám prosím přiblížit váš eurosong svými slovy? Co ve vás píseň evokuje, když jí zpíváte?

Esma: Tato píseň je kombinací dvou různých stylů a dvou zpěváků. Vlatkovi party jsou plné lásky a utrpení kvůli dívce se kterou v minulosti byl, zatímco mé party jsou plné tance a zpěvu, kterým chci zastavit destrukci Vlatkova života. Osobně to vidím jako ochranu, která je obvykle dávána matkou synovi.

Lozano: Podle mého názoru je “Pred da se razdeni” unikátní písní, která je velmi odlišná od ostatních písní v soutěži. Melodie je velmi energická a aranže mají svou vlastní rozmanitost. Jsem velmi poctěn, že mé party v písni vyjadřují mé vokální schopnosti. Píseň je velmi emotivní a to hlavně po textové stránce. Bez ohledu na jazyk, kterým zpíváme, mohou lidé cítit hloubku “Pred da se razdeni” z našeho vystoupení.

Připravujete se i na svou poeurovizní budoucnost, a to konkrétně například vydáním nového alba?

Esma: Pokud myslíš vydání alba společně s Vlatkem, tak ne. Toto je vůbec poprvé, kdy zpíváme společně. Naše spolupráce je cílena pouze pro Eurovizi, ale do budoucna, kdo ví. Mým přáním je vydat s Vlatkem CD, které bude založené na tradičních písních. Nyní máme jeden druhého a mnoho lidí v Makedonii si myslí, že by to byl dobrý způsob, jak vrátit na výsluní některé tradiční písně.

Lozano: Před deseti měsíci jsem vydal své druhé album “Over seven seas”. Nové album bude něco jiného. Nebude to pop album, ale ethno. Takže po Eurovizi se chystám věnovat všechen svůj čas nahrávání písní.

Oba jste velmi populárními interprety nejen v Makedonii, ale i za hranicemi své země. Přesto, mohli byste se představit našim čtenářům?

Esma: Jsem Esma Redzepova Teodosievska, umělkyně pocházející ze Skopje v Makedonii. Jsem korunovanou královnou cikánské hudby, primadona evropského zpěvu. V roce 201O jsem byla zařazena v TOP listu Amerického národního rozhlasu mezi padesáti největšími hlasy světa. Ve skutečnosti jsem ale velmi obyčejnou ženou, které stačí maličkost, aby byla šťastná. Velmi se věnuji charitě a vychovala jsem 47 dětí, podporuji dětské nemocnice a platím školné chudým studentům.

Lozano: Vzhledem k tomu, že jsem vždy obklopen běžnými lidmi a zcela výjimečně hudebníky atd., každý si uvědomí, že jsem skutečně ten obyčejný kluk. Rád hraji fotbal s přáteli, PlayStation, rád si zajezdím na motokárách atd… To, že jsem popový zpěvák, mně nikdy nezměnilo a mí přátelé to mohou potvrdit :).

Vraťme se ale k Eurovision Song Contest, kdy jste se se soutěží poprvé setkali a jste pravidelnými diváky, kteří mají svůj oblíbený eurosong?

Esma: Soutěž je v mé mysli už hodně, hodně let, možná snad od úplných začátků. Nepatřím mezi pravidelné diváky, ale snažím se soutěž sledovat. Vše je závislé na mém času a koncertech. Mým nejoblíbenějším songem je “Hold me now” od Johnnyho Logana.

Lozano: Poprvé jsem se s Eurovizí setkal před mnoha lety, tehdy jsem ještě chodil na základní školu. A samozřejmě mám své oblíbené songy: Athena – For Real, Marija Šerifović – Molitva, Loreen – Euphoria, Johnny Logan – Hold Me Now, Željko Joksimović – Lane Moje, Dima Bilan Never Let You Go …

Co můžeme očekávat od vaší prezentace ve Švédsku? Chystáte si nějaká překvapení?

Esma: Každá země chystá překvapení a my na nich právě pracujeme. Myslím, že to bude vystoupení s extra světelnou show.

Lozano: Očekávejte od nás skvělá vokální vystoupení, mystickou atmosféru a pozitivní náladu 🙂

Esmo, budete zpívat v romštině. To bude vůbec podruhé, kdy se v soutěži tento jazyk objeví – poprvé měli tu čest Gipsy.cz před čtyřmi lety. Jaké z toho máte pocity?

Esma: Cítím, že zpívat v romštině před Evropou je dobré. Romové tak mohou mít pocit, že jsou respektováni. Romové nemají svou vlastní zemi a tímto způsobem mohou mít všichni pocit, že alespoň zpívat v romštině je malou kompenzací.

Vlatko, tvé party v písni jsou v makedonštině, neuvažoval jsi někdy, že bys použil pro soutěž například univerzálnější angličtinu, i když mateřský jazyk má své kouzlo…?

Lozano: Uvažoval jsem o tom, ale rozhodli jsme se, že budu zpívat v makedonštině. Myslím si, že každá země by měla zpívat ve svém vlastním jazyce. Evropa je tak pestrá a právě to potřebujeme ukázat světu.

Byli jste již někdy ve švédském Malmö a na co se nejvíce těšíte ve městě a na Eurovizi?

Esma: V Malmö a ve Švédsku jsem byla už tak moc moc mockrát. Ale jet na Eurovizi je jako jet na setkání s kolegy z celé Evropy, vytvořit si nová přátelství a užít si celou atmosféru.

Lozano: Vytvoření nových přátelství, spoluprací v hudebním světě je něco, na co se těším v Malmö. Nikdy jsem tam nebyl, ale myslím si, že Švédsko bude dobrý hostitel a připraví to nejlepší!

Naši čtenáři pocházejí z velké míry z České a Slovenské republiky. Byli jste někdy na návštěvě v našich zemích a mohli byste na oplátku pozvat naše čtenáře do své vlasti?

Esma: Ano, byla jsem mnohokrát v Praze na Cikánském festivalu, několikrát v Bratislavě, Brnu. Vaše země je velmi úchvatná. Máte skvělé pivo, Plzeňské pivo, ale v Makedonii je naopak nejlepší víno. Pokud vaši čtenáři chtějí přijet, musí ochutnat naše tradiční jídlo, prožít krásné letní prázdniny u jednoho ze tří přírodních jezer či si zalyžovat v Mavrovu, Popově Sapce či Kozufu.

Lozano: Makedonie a pohostinnost našich lidí jsou některé zkušenosti, na které bych vás rád pozval do Makedonie. Krásná krajina, naše hory a kláštery, naše jezera a řeky na straně jedné a úžasná města s nočním životem na straně druhé, tvoří naši zemi krásnou pro každého návštěvníka.

Česko a Slovensko se v letošním roce Eurovize neúčastní, myslíte si, že je to škoda pro naše země a pro Eurovision Song Contest?

Esma: Je to velká škoda, protože nebude mít možnost uzavřít s vámi skvělé obchody, dohodnout budoucí spolupráce a hlavně uzavřít dobrá přátelství.

Esmo a Vlatko, ještě jednou vám mnohokrát děkujeme za čas v tomto rozhovoru. Je to pro nás velká čest. V soutěži vám přejeme mnoho štěstí a úspěchu!

Novinky