1 300 skladba v historii Eurovize bude od Farida Mammadova!

Mezinárodní hudební soutěž Eurovision Song Contest vznikla již v roce 1956 a tehdy se jí účastnilo pouze sedm zemí a zaznělo čtrnáct písní. Tehdy to bylo vůbec poprvé a naposledy, kdy jednotlivé účastnické země soutěžily s více než jednou písní. V závěru letošního ročníku se pomyslné počítadlo prezentovaných písní zastaví na čísle 1 319. Písní, která se pyšní zlomovým číslem 1 300, se může pyšnit Ázerbájdžán, a to prostřednictvím svého reprezentanta Farida Mammadova a eurosongu “Hold Me”.

58 let soutěžení o nejlepší píseň Eurovize přináší každoročně souboj nových, autorských skladeb. Za celou historii zaznělo a zazní (včetně letošního ročníku) 1 319 soutěžních skladeb. Z celkového počtu písní se vítězných stalo jen a pouze 61 skladeb – v roce 1969 zvítězily 4 písně ze 4 zemí! V letošním roce bude překonána hranice 1 300 soutěžní písně a toto magické číslo si na svá bedra připisuje Ázerbájdžán reprezentovaný Faridem Mammadovem a eurosongem “Hold Me”.

Podováme-li se do minulosti, díky velkému počtu zemí, které se každoročně soutěže účastní, jsou řády stovek překonávány klouzavě každou třetí / druhou Eurovizi. Proto jsme píseň na píseň s pořadovým číslem 1 200 narazili v roce 2011 v Německu (Turecko, Yüksek Sadakat – Live It up) a skladbu Eurovize označenou 1 100 v roce 2008 v srbském Bělehradě (Lotyšsko, Pirates of the Sea – Wolves of the Sea).

Nejvýraznější a nejpřelomovějším číslem v historie Eurovize je samozřejmě číslo 1 000. Na jubilejní, tisící eurosong se čekalo dlouhých 51 let a získala jej dosud nejúspěšnější země. Země, která Eurovizi vyhrála celkem sedmkrát, z toho dvakrát prostřednictvím Johnnyho Logana. Irský eurosong “Every Song Is A Cry For Love” se stal 1 000 skladbou Eurovize a prezentoval jej Brian Kennedy. Tehdy se Irsko umístilo na 10. místě.

DOPORUČUJEME

ZAJÍMAVOSTI

Evropské televize se bouří k vůli vyřazení z hlasování v Eurovizi

EBU v sobotu oznámila, že 6 zemí bylo vyloučeno z hlasování Eurovize. Ale kde je

Eurovize

Ukrajinský náhradník si odnáší Eurovizní trofej

Vítězem letošního ročníku Eurovision Song Contest se stala ukrajinská kapela Kalush Orchestra. Ukrajina získala 631

Eurovize

Známe jména českých porotců

Známe jména české poroty Eurovize. AnnabelleJan VávraMarcellMarta ŘíhováOndra Fiedler

Česko