Search
Close this search box.

1 300 skladba v historii Eurovize bude od Farida Mammadova!

Mezinárodní hudební soutěž Eurovision Song Contest vznikla již v roce 1956 a tehdy se jí účastnilo pouze sedm zemí a zaznělo čtrnáct písní. Tehdy to bylo vůbec poprvé a naposledy, kdy jednotlivé účastnické země soutěžily s více než jednou písní. V závěru letošního ročníku se pomyslné počítadlo prezentovaných písní zastaví na čísle 1 319. Písní, která se pyšní zlomovým číslem 1 300, se může pyšnit Ázerbájdžán, a to prostřednictvím svého reprezentanta Farida Mammadova a eurosongu “Hold Me”.

58 let soutěžení o nejlepší píseň Eurovize přináší každoročně souboj nových, autorských skladeb. Za celou historii zaznělo a zazní (včetně letošního ročníku) 1 319 soutěžních skladeb. Z celkového počtu písní se vítězných stalo jen a pouze 61 skladeb – v roce 1969 zvítězily 4 písně ze 4 zemí! V letošním roce bude překonána hranice 1 300 soutěžní písně a toto magické číslo si na svá bedra připisuje Ázerbájdžán reprezentovaný Faridem Mammadovem a eurosongem “Hold Me”.

Podováme-li se do minulosti, díky velkému počtu zemí, které se každoročně soutěže účastní, jsou řády stovek překonávány klouzavě každou třetí / druhou Eurovizi. Proto jsme píseň na píseň s pořadovým číslem 1 200 narazili v roce 2011 v Německu (Turecko, Yüksek Sadakat – Live It up) a skladbu Eurovize označenou 1 100 v roce 2008 v srbském Bělehradě (Lotyšsko, Pirates of the Sea – Wolves of the Sea).

Nejvýraznější a nejpřelomovějším číslem v historie Eurovize je samozřejmě číslo 1 000. Na jubilejní, tisící eurosong se čekalo dlouhých 51 let a získala jej dosud nejúspěšnější země. Země, která Eurovizi vyhrála celkem sedmkrát, z toho dvakrát prostřednictvím Johnnyho Logana. Irský eurosong “Every Song Is A Cry For Love” se stal 1 000 skladbou Eurovize a prezentoval jej Brian Kennedy. Tehdy se Irsko umístilo na 10. místě.

Novinky