Search
Close this search box.

Rozhovor s Conchitou: Vše je o toleranci

Mezinárodní soutěž Eurovize 2014 zná již své první reprezentantky. Svou tajnou, interní volbu představila světu mimo jiných i rakouská televize ORF, kterou bude zastupovat umělkyně Conchita Wurst. Přestože ještě neznáme její soutěžní píseň, stala se tématem debat napříč celým světem. Zkraťte si čekání na Eurovision Song Contest 2014 společně s rakouskou reprezentantkou Conchitou Wurst.

Drahá Conchito, nejprve mi dovol, abychom Ti poblahopřáli ke jmenování na post reprezentantky Rakouska na Eurovizi 2014. Mohla bys nám prosím popsat, jaké jsi měla pocity, když jsi byla oslovena ze strany Rakouské televize ohledně účasti?

Byla jsem prostě unešená! Bylo to prostě skvělé! Tehdy mi volal můj manažer a sdělil mi tuhle skvělou zprávu, jak jsem se to dozvěděla, okamžitě jsem se rozbrečela. 🙂

V Rakousku, Německu a Švýcarsku jsi známou osobností a díky soutěži Österreich rockt den Song Contest 2012 Tě poznali i fanoušci Eurovize. Přesto všechno, mohla by ses nám sama představit? Jaká vůbec jsi ve svém soukromém životě?

Víš, Conchy žije svůj život jen v šoubyznysu. Ve svém soukromém životě jsem myslím velice nudným mladým mužem. Nejzábavnější však mezi Conchitou a Tomem je fakt, že sama Conchy někdy popírá spojitost s Tomem :D.

V tom případě se musím tedy omluvit za tuto otázku: Svou hudební kariéru jsi začal jako Tom Neuwirth, ale poté jsi připravil nový start jako Conchita Wust. Kdy nastal pomyslný bod zvratu? Přesto všechno, je to velice originální nápad – žena s dokonalým tělem a vousy.

Jak všichni víme, být teenagerem není vždy zábavná věc. Měl jsem úžasné dětství, neberte mne špatně, ale byly tam občas také těžké chvíle. Vždy jsem se cítil být tak trochu „jiný“, proto jsem musel bojovat s netolerancí a diskriminací. Čas plynul a já pochopil, že za toleranci se dá bojovat jedině láskou.

Conchita je výsledkem velice dlouhého procesu. Ona reprezentuje vše, co chci říct – není to jen o vzhledu, je to i o lidskosti.

    
foto: Paz Stammler

V následujících týdnech a měsících budeš muset nahrát svou soutěžní píseň. Už máš nějakou představu, o jaký žánr půjde, kdy jej vydáš a co by měla v posluchačích evokovat?

Prozatím já a my, nevíme vůbec nic. Pro mě je nejdůležitější věcí, že spolu se svými fanoušky emočně rosteme a vyzráváme. Velice rádi bychom na pódiu vyprávěli příběh s velice silným postojem.

Co můžeme očekávat od Tvého vystoupení v Dánsku a jak se těšíš na své Eurovizní týdny?

Nějakou představu o show už mám, ale aktuálně čekám, až dostaneme ten správný song. A samozřejmě, už se moc těším, až si užiji mé Eurovizní dny a týdny. To beze sporu! 🙂

Byla jsi vůbec někdy v Kodani či zemích, odkud pocházíme my – z Česka a Slovenska?

Bohužel jsem ještě nebyla v Kodani ani na Slovensku. Kodaň uvidím, to je již jisté, ale skutečně moc ráda bych poznala Slovensko. Je velice překvapující vidět, jak jsou města rozdílná napříč Evropou. Dostala jsem skvělou příležitost, že jo?!

Vraťme se ale ještě k Eurovizi, která má velice bohatou historii. Kdy ses poprvé se soutěží setkala a řadíš se sama mezi fanoušky? Dala Ti vůbec účast v národním kole Österreich rockt den Song Contest 2012 nějaké zkušenosti?

Miluji Eurovizi! Show jsem začala sledovat, když mi bylo asi 8 nebo 9. Vždy jsem říkal mojí mámě, že tam jednou budu zpívat. A ano, poslední dva roky jsem se poctivě připravovala a doufám, že dobře.

Jednotlivé země postupně oznamují své postoje k chystanému ročníku soutěže. Česko se Slovenskem se prozatím pozitivně nevyjadřuje. Co je podle Tebe nejlepší na celé Eurovision Song Contest?

Každý by si měl užít alespoň malou chvíli svého života. Bez bojů, nenávisti, prostě se jen bavit! A myslím si, že tato atmosféra by mohla být skvělá pro celý svět.

Conchito, mnohokrát děkujeme za Tvůj čas, který jsi nám věnovala v tomto rozhovoru. Byla to pro nás čest, Tě takto vyzpovídat. Přesto si neodpustíme poslední otázku: Co bys vzkázala čtenářům EuroContest.cz v Česku a na Slovensku?

Nejdůležitější věcí pro mne je, že své poselství tolerance a přijetí mohu vykřičet do Evropy. Všichni si zasloužíme život bez diskriminace a nenávisti!

Hodně štěstí na 59. ročníku Eurovision Song Contest v Dánsku. Těšíme se na Tvou soutěžní skladbu.

Děkuji mnohokrát! Mějte krásný den!

Novinky