Search
Close this search box.

Rozhovor s J.O.Sandem: Doufáme, že most který stavíme je na dlouho!

Mezinárodní hudební soutěž Eurovision Song Contest oslaví v příštím roce své 60. výročí. Mezi gratulanty se překvapivě postaví i Česká republika, která na odtajnění svého zástupce teprve čeká. Než ale nastoupí ve vysílání ČT přímé přenosy Eurovize 2015 z Vídně, zkraťte si čekání na soutěž rozhovorem s osobou nejpovolanější, a to výkonným supervizorem Jonem Ola Sandem.

Vážený pane Sande, na úvod našeho krátkého rozhovoru mi dovolte, abychom Vám poděkovali za Váš čas, který nám věnujete. Nejprve bychom Vám chtěli vzdát uznání za skvělé Eurovizní show. Pane Sande, Eurovize oslaví v roce 2015 své 60. výročí. Co to pro Vás osobně znamená?

Děkuji! Nakonec jde o to, že úsilí a nadšení hostitelského vysílatele je v kooperaci se zúčastněnými vysílateli. Je to týmová práce, která si zaslouží největšího uznání.

Máte sám nějaký nejvyšší cíl ve své roli výkonného supervizora Eurovize?

Mými hlavními cíli je řídit kormidlo správným směrem, a to tím, kterým míříme. Když jsem nastoupil na palubu Evropské vysílací unie, měl jsem za cíl, aby se naše práce stala transparentnější a aby byla celá soutěž udržitelnější po finanční stránce.

Česká republika se vrací do Eurovizní rodiny už v roce 2015. Nebylo to překvapením jen pro Čechy, ale všechny Evropany. Prozraďte mi, jak se Vám to podařilo?

Podařilo se to každoročním pořádáním dobré soutěže. Doufáme také, že vysílatelé vidí hodnotu toho, co můžeme opravdu nabídnout. Skutečnost, že se jedná o 60. ročník a také že se soutěž koná ve Vídni nedaleko České republiky, pomohlo vrátit Českou televizi zpět na palubu.

Jaké jste měl pocity, když jste se o našem návratu dozvěděl?

Byl jsem samozřejmě šťastný a doufám, že se česká veřejnost zúčastní soutěže nejen v rámci jediného ročníku, ale v dlouhodobém horizontu.

Prozraďte nám a zejména pak novým divákům a fanouškům soutěže, jaké je to pravé kouzlo Eurovision Song Contest?

Věřím, že kouzlo soutěže přichází ze skutečnosti, že na jedné straně víte, co dostanete. Koncept soutěže je velmi známý. Každý rok spojujeme milióny lidí napříč světem, kteří ve stejný okamžik dělají to samé. Poslední roky sledujeme, že přichází nová a nová generace diváků na palubu.

Pane Sande, díky své práci cestujete po celé Evropě. Nepochybně jste byli i v Česku, zaujalo Vás tu něco?

Byl jsem opravdu v Praze, Je to krásné město, ze kterého dýchá bohatá historie, ale také mladá a tvůrčí atmosféra.

Dovolte mi trochu odlehčit. Ve světe Eurovision Song Contest jste známý i pod přezdívkou Mr Eurovision (Pan Eurovize). Co Vám proběhne hlavou, když to o sobě slyšíte?

Nechám na ostatních, aby přišli s dobrou přezdívkou. Pro mne ale je a navždy zůstane Mr Eurovision Johnny Logan! (Pozn. red.: Dvojnásobný vítěz Eurovize v roli interpreta, třetí vítězství získal jako autor eurosongu – vždy za Irsko.)

Vraťme se ale k Eurovizi 2015 ve Vídni. Prozradíte nám, zda nás v rámci 60. výročí čekají nějaká překvapení?

O konkrétních překvapeních se zrovna rozhoduje, takže Vám nemohu nic prozradit. Jedna věc je ale jistá: Bude toho spousty!

Pane Sande, ještě jednou mnohokrát děkuji za čas, který jste nám v rozhovoru věnoval. Dovolte mi ale ještě položit otázku, kterou dostávají všichni: Co byste vzkázal čtenářům EuroContest.cz a divákům Eurovize v České republice?

Samozřejmě. Tento rok, je tématem Building Bridges (Stavění mostů). Je to o spojování lidí Evropy. Doufáme, že most, který postavíme společně s Českou republikou, nebude jen pro jeden rok, ale bude mít pevný základ v dlouhodobé spolupráci.

Novinky