Rozhovor s Elitsou a Stoyanem, duchovními šampiony z Bulharska!

Eurovision Song Contest 2013 se účastní 39 zemí Evropy a blízkého okolí. Mezi interprety je i několik navrátivších umělců, kteří se pokouší znovu zabojovat o nejvyšší post. Jedním z takových reprezentantů jsou i Elitsa Todorova a Stoyan Yankoulov z Bulharska, kteří budou v Malmö soutěžit s písní “Samo Shampioni”. Bulharští reprezentanti si pro speciálně pro vás našli čas, aby zodpověděli naše všetečné otázky v rozhovoru.

Elitso a Stoyane, děkujeme vám, že jste si na nás a hlavně naše čtenáře našli chvilku času v rozhovoru. Dovolte, abychom vám poblahopřáli ke jmenování reprezentantů Bulharska na Eurovizi 2013. Jaké jste měli pocity, když jste byli Bulharskou televizi osloveni k vaší opětovné účasti v této mezinárodní soutěži?

Elitsa: Pro mne to byla vždy otázka cti a hrdosti, reprezentovat Bulharsko kdekoliv ve světě. Bulharské rytmy a folklór je náš nejlepší, světový zástupce.

Stoyan: Pozvání k opětovné reprezentaci televize BNT jsem přijal v první řadě s velkou zodpovědností a poté proto, že je to výzva, dosáhnout opětovného úspěchu než kdy předtím.

Společně máte zkušenosti z Eurovize 2007, myslíte si, že je můžete uplatnit i v letošním roce?

Elitsa: Rozhodně ano. Ale až do posledního okamžiku stejně nikdo nebude vědět, zda nám to k něčemu bude. Naznačí až reakce publika. Počet vydávaných písní vás nití být aktivnější, předvídavější a odlišující. Pouze veřejnost rozhode, kteří zůstanou a v průběhu let se stanou vzory pro napodobování.

Stoyan: Zkušenosti jsou samozřejmě užitečná věc, ale konečný výsledek je nepředvídatelný. Osobně se nemohu zaručit že vyhrajeme, ale můžu slíbit, že ze sebe vydáme to nejlepší!

V Malmö vás uvidíme soutěžit s písní “Samo Shampioni”. Mohli byste našim čtenářům prozradit vlastními slovy, o čem skladba je?

Elitsa: Je to vítězná píseň o duchovní síle lidí. Vítězové nejsou jen naši olympionici, ale i obyčejní lidé, jako je matka, která se sama stará o tři děti, čímž je díky své ctnosti a odhodlání také šampionem! Sledovala jsem výkony našich paralympioniků a jejich výkony si zaslouží poklonu. Chtěla bych touto cestou poděkovat našim bulharským sportovcům za podporu, víru a inspiraci. Kdykoliv slyším naši hymnu a bulharskou vlajku na stožáru, je vítězství našeho národa ponaučením pro celý svět, kolik lidí opustilo naši zemi a hlavně cítím, jaká bojovná krev proudí v žilách nás, Bulharů, když máme svůj cíl.

Stoyan: Tato píseň je věnována všem šampionům a úspěšným lidem po celém světě, a to jak ve sportu, tak i v dalších oblastech lidského života, kteří dosáhli úspěchu poctivou prací, disciplínou a vytrvalostí. Naše píseň je inspirována právě jejich úspěchy a silným, olympijským duchem.

Bulharsko 2007, Elitsa & Stoyan – Water

V bulharském národním kole jste pro každou píseň připravili určitou show. Chystáte něco velkolepého i na eurovizní pódium do Malmö?

Elitsa: Připravujeme si několik překvapení. Na Eurovizi bude naše vystoupení hodně nabité a velmi živé!

Stoyan: Ano, bude několik překvapení po vzájemné koordinaci s týmem, a pokud nám je povolí.

Byli jste vůbec někdy v Malmö a na co se nejvíce těšíte do hlavního města oblasti Skåne, pořadatelského města Eurovize 2013?

Elitsa: Toto bude naše první vystoupení v Malmö.
Stoyan: Ve Švédsku jsem již vystupoval, ale v Malmö budu teprve poprvé.

Elitso a Stoyane, jste velmi uznávanými bulharskými umělci, kteří jsou známí po celém světě. Byli jste někdy i v České a Slovenské republice?

Elitsa: Ano, měli jsme u vás již několik velmi úspěšných vystoupení.

Stoyan: Samozřejmě, měli jsme koncerty jak v Česku, tak na Slovensku. Na vaše publikum mám velmi příjemné vzpomínky.

Vraťme se k vám, do Bulharska, které je velmi oblíbenou turistickou destinací mnoha Čechů a Slováků. Přesto, pozvěte prosím naše čtenáře k návštěvě vaší země.

Elitsa: Přijeďte do Bulharska. Užijte si se Sedemte Rilski ezera, překrásné pobřeží Černého moře, vůně Údolí růží, nebo překrásné koberce v Čiprovci či delikátní bulharskou kuchyni v kombinaci s příjemnou místní atmosférou. Naše pře staletí stará historie v kombinaci s nejkrásnějšími ženami je ideálním předpokladem pro nezapomenutelnou cestu.

V loňském roce jsem se seznámila se všemi mladými, bulharskými talenty věnujícím se hudbě, umění a sportu od Sofie přes Varnu, Plovdiv, Veliko Tarnovo, Kazanlak, Chaskovo, Ruse, Pleven, Ivajlovgrad, Dimitrvgrad po malá vesnice Vassil Levski a Bajlovo. Osobně jsem se ujistila v talentu a kreativitě bulharských dětí, které tvoří duši Bulharska napříč celým světem, a to od této chvíle.

Stoyan: Všichni jste velmi vřele vítáni v Bulharsku. Je tu mnoho k vidění: jedinečný folklór, bohatá historie a talentovaní lidé.

Česko a Slovensko se letos Eurovize ve Švédsku neúčastní. Je to škoda pro soutěž a v čem je Eurovize podle vás jedinečná?

Elitsa: Setkání s novými a talentovanými lidmi z mnoha zemí je vždy jedinečnou událostí. Navíc sdílíte 3 minutovou píseň s celým vesmírem.

Stoyan: Je milé, když se účastní všechny země, protože je nejlepší, když se můžete seznámit s různými kolegy z branže, vyměnit si zkušenosti a vytvořit z nich právě onu rozmanitost.

Ještě jednou vám mnohokrát děkujeme za čas, který jste nám a našim čtenářům věnovali. Je to pro nás nesmírná pocta. V soutěži Eurovize vám přejeme mnoho štěstí, ale přesto si neodpustíme poslední otázku: Co byste vzkázali vašim fanouškům a našim čtenářům v České a Slovenské republice?

Stoyan: Poslouchejte hudbu, buďte šťastni z úspěchu druhých a buďte konzistentní a stálí ve svých cílech!

Elitsa: Posílám vám své dovednosti s rytmem a láskou k vaší mladé generaci. Rozvíjejte svůj talent, který vám Bůh nadělil! Milujte svou rodinu a jednejte tak, aby milovali i oni vás! Milujte se navzájem!

DOPORUČUJEME

ZAJÍMAVOSTI

Evropské televize se bouří k vůli vyřazení z hlasování v Eurovizi

EBU v sobotu oznámila, že 6 zemí bylo vyloučeno z hlasování Eurovize. Ale kde je

Eurovize

Ukrajinský náhradník si odnáší Eurovizní trofej

Vítězem letošního ročníku Eurovision Song Contest se stala ukrajinská kapela Kalush Orchestra. Ukrajina získala 631

Eurovize

Známe jména českých porotců

Známe jména české poroty Eurovize. AnnabelleJan VávraMarcellMarta ŘíhováOndra Fiedler

Česko