Search
Close this search box.

Rozhovor s Elitsou a Stoyanem, duchovními šampiony z Bulharska!

Eurovision Song Contest 2013 se účastní 39 zemí Evropy a blízkého okolí. Mezi interprety je i několik navrátivších umělců, kteří se pokouší znovu zabojovat o nejvyšší post. Jedním z takových reprezentantů jsou i Elitsa Todorova a Stoyan Yankoulov z Bulharska, kteří budou v Malmö soutěžit s písní “Samo Shampioni”. Bulharští reprezentanti si pro speciálně pro vás našli čas, aby zodpověděli naše všetečné otázky v rozhovoru.

Elitso a Stoyane, děkujeme vám, že jste si na nás a hlavně naše čtenáře našli chvilku času v rozhovoru. Dovolte, abychom vám poblahopřáli ke jmenování reprezentantů Bulharska na Eurovizi 2013. Jaké jste měli pocity, když jste byli Bulharskou televizi osloveni k vaší opětovné účasti v této mezinárodní soutěži?

Elitsa: Pro mne to byla vždy otázka cti a hrdosti, reprezentovat Bulharsko kdekoliv ve světě. Bulharské rytmy a folklór je náš nejlepší, světový zástupce.

Stoyan: Pozvání k opětovné reprezentaci televize BNT jsem přijal v první řadě s velkou zodpovědností a poté proto, že je to výzva, dosáhnout opětovného úspěchu než kdy předtím.

Společně máte zkušenosti z Eurovize 2007, myslíte si, že je můžete uplatnit i v letošním roce?

Elitsa: Rozhodně ano. Ale až do posledního okamžiku stejně nikdo nebude vědět, zda nám to k něčemu bude. Naznačí až reakce publika. Počet vydávaných písní vás nití být aktivnější, předvídavější a odlišující. Pouze veřejnost rozhode, kteří zůstanou a v průběhu let se stanou vzory pro napodobování.

Stoyan: Zkušenosti jsou samozřejmě užitečná věc, ale konečný výsledek je nepředvídatelný. Osobně se nemohu zaručit že vyhrajeme, ale můžu slíbit, že ze sebe vydáme to nejlepší!

V Malmö vás uvidíme soutěžit s písní “Samo Shampioni”. Mohli byste našim čtenářům prozradit vlastními slovy, o čem skladba je?

Elitsa: Je to vítězná píseň o duchovní síle lidí. Vítězové nejsou jen naši olympionici, ale i obyčejní lidé, jako je matka, která se sama stará o tři děti, čímž je díky své ctnosti a odhodlání také šampionem! Sledovala jsem výkony našich paralympioniků a jejich výkony si zaslouží poklonu. Chtěla bych touto cestou poděkovat našim bulharským sportovcům za podporu, víru a inspiraci. Kdykoliv slyším naši hymnu a bulharskou vlajku na stožáru, je vítězství našeho národa ponaučením pro celý svět, kolik lidí opustilo naši zemi a hlavně cítím, jaká bojovná krev proudí v žilách nás, Bulharů, když máme svůj cíl.

Stoyan: Tato píseň je věnována všem šampionům a úspěšným lidem po celém světě, a to jak ve sportu, tak i v dalších oblastech lidského života, kteří dosáhli úspěchu poctivou prací, disciplínou a vytrvalostí. Naše píseň je inspirována právě jejich úspěchy a silným, olympijským duchem.

Bulharsko 2007, Elitsa & Stoyan – Water

V bulharském národním kole jste pro každou píseň připravili určitou show. Chystáte něco velkolepého i na eurovizní pódium do Malmö?

Elitsa: Připravujeme si několik překvapení. Na Eurovizi bude naše vystoupení hodně nabité a velmi živé!

Stoyan: Ano, bude několik překvapení po vzájemné koordinaci s týmem, a pokud nám je povolí.

Byli jste vůbec někdy v Malmö a na co se nejvíce těšíte do hlavního města oblasti Skåne, pořadatelského města Eurovize 2013?

Elitsa: Toto bude naše první vystoupení v Malmö.
Stoyan: Ve Švédsku jsem již vystupoval, ale v Malmö budu teprve poprvé.

Elitso a Stoyane, jste velmi uznávanými bulharskými umělci, kteří jsou známí po celém světě. Byli jste někdy i v České a Slovenské republice?

Elitsa: Ano, měli jsme u vás již několik velmi úspěšných vystoupení.

Stoyan: Samozřejmě, měli jsme koncerty jak v Česku, tak na Slovensku. Na vaše publikum mám velmi příjemné vzpomínky.

Vraťme se k vám, do Bulharska, které je velmi oblíbenou turistickou destinací mnoha Čechů a Slováků. Přesto, pozvěte prosím naše čtenáře k návštěvě vaší země.

Elitsa: Přijeďte do Bulharska. Užijte si se Sedemte Rilski ezera, překrásné pobřeží Černého moře, vůně Údolí růží, nebo překrásné koberce v Čiprovci či delikátní bulharskou kuchyni v kombinaci s příjemnou místní atmosférou. Naše pře staletí stará historie v kombinaci s nejkrásnějšími ženami je ideálním předpokladem pro nezapomenutelnou cestu.

V loňském roce jsem se seznámila se všemi mladými, bulharskými talenty věnujícím se hudbě, umění a sportu od Sofie přes Varnu, Plovdiv, Veliko Tarnovo, Kazanlak, Chaskovo, Ruse, Pleven, Ivajlovgrad, Dimitrvgrad po malá vesnice Vassil Levski a Bajlovo. Osobně jsem se ujistila v talentu a kreativitě bulharských dětí, které tvoří duši Bulharska napříč celým světem, a to od této chvíle.

Stoyan: Všichni jste velmi vřele vítáni v Bulharsku. Je tu mnoho k vidění: jedinečný folklór, bohatá historie a talentovaní lidé.

Česko a Slovensko se letos Eurovize ve Švédsku neúčastní. Je to škoda pro soutěž a v čem je Eurovize podle vás jedinečná?

Elitsa: Setkání s novými a talentovanými lidmi z mnoha zemí je vždy jedinečnou událostí. Navíc sdílíte 3 minutovou píseň s celým vesmírem.

Stoyan: Je milé, když se účastní všechny země, protože je nejlepší, když se můžete seznámit s různými kolegy z branže, vyměnit si zkušenosti a vytvořit z nich právě onu rozmanitost.

Ještě jednou vám mnohokrát děkujeme za čas, který jste nám a našim čtenářům věnovali. Je to pro nás nesmírná pocta. V soutěži Eurovize vám přejeme mnoho štěstí, ale přesto si neodpustíme poslední otázku: Co byste vzkázali vašim fanouškům a našim čtenářům v České a Slovenské republice?

Stoyan: Poslouchejte hudbu, buďte šťastni z úspěchu druhých a buďte konzistentní a stálí ve svých cílech!

Elitsa: Posílám vám své dovednosti s rytmem a láskou k vaší mladé generaci. Rozvíjejte svůj talent, který vám Bůh nadělil! Milujte svou rodinu a jednejte tak, aby milovali i oni vás! Milujte se navzájem!

Novinky