Search
Close this search box.

Ve Španělsku se opět protestuje proti vítězné písni

Každoroční tradice se opakuje. Ve Španělsku se zvedla vlna kritiky na vítěznou píseň obnoveného ročníku Benidorm fest.

V sobotu večer vysílal první program španělské televize TVE La 1 národní kolo Eurovize. Jednalo se o obnovený festival Benidorm fest. Obnovení tradičního festivalu dokonce opět přilákalo diváky a pořad měl nadprůměrnou sledovanost. Jenže obnovený festival národního kola Eurovize obnovil i jinou tradici. Proti vítězné písni se protestuje. Bohužel, i španělská televize přiznává, že nebylo vše jak má. Na celou věc se podíváme postupně.

Za vítězku večera byla oznámena zpěvačka chanel s písní SloMo. Jenže publikum začalo hned pískat, bučet, nadávat a bylo jasné, že je zle. Španělské národní kolo Eurovize vyhrála píseň díky porotě, což v minulosti vedení RTVE považovalo za špatné a slíbilo, že se tak už nestane. Stalo se. Podle informací španělská národní porota byla ovlivněna týmem zpěvačky. Někteří členové s ní do budoucna budou spolupracovat. Jak přiznal moderátor Máximo Huerta, mezinárodní porota hlasovala tak jak diváci. Tedy pro Tanxugueiras a Rigobertu. I na mezinárodní členy poroty byl vyvíjen tlak. Oba pánové však měli jasno, obě písně z oblasti Galicie měli na prvním a druhém místě. Jenže tady začíná ten hlavní problém, Interpreti z Galicie přece nemůžou na Eurovizi za Španělsko?

Hlasovalo se proti autonomní oblasti? To prošetři vedení a rada RTVE, generální ředitel, ale i místní španělský parlament, kde by měl celou situaci vysvětlit také ředitel. Do parlamentu stížnost půjde hned od několika jejich členů.

Další problém je porušení pravidel vítězné písně. Ta obsahuje více anglických slov než je v pravidlech povoleno. Jenže tady je nutné říct, že píseň prošla drobnou úpravou pro přenos a byla vynechaná část písně. Původní píseň, která je na webu a kterou TVE obdržela pravidla neporušovala.

Španělská televize přislíbila, že v dalším ročníku bude vše jiné. O letošním už moc debatovat nechce, ale bude muset. Protestují také lidé v celém španělsku, chtějí vrátit peníze za hlasování, když jejich hlas byl prakticky zbytečný.

Pokud by byly vynechány hlasy španělské poroty a započteny jen hlasy mezinárodní poroty na ESC by jela Tanxugueiras.

Zajímavostí je, že účastníci i někteří moderátoři se zúčastnili alternativního večírku Tanxugueiras, tedy pro ně vítěze.

Změna písně se asi konat nebude, ale RTVE bude mít hodně co vysvětlovat.

zdroj španělská media. Více zde , nebo zde

Novinky