Search
Close this search box.

Ukrajina nebude pořádat Eurovizi 2023

Letos v květnu se vítězem letošního ročníku Eurovision Song Contest stala Ukrajina. Další ročník však pořádat nebude.

Ukrajinská kapela Kalush Orchestra letos vyhrála Eurovizi, díky tomu mohla Ukrajina pořádat další ročník Eurovision Song Contest. Jenže se tak nestane. K vůli ruské invazi na Ukrajinu není možné zajistit bezpečnost všech účastníků soutěže.

EBU a ukrajinská televizní společnost UAP:BC hledali možnosti jak nadcházející ročník Eurovize uspořádat právě na Ukrajině. Jenže válka to neumožní.

EBU dnes vydala stanovisko, ve kterém se referenční skupina soutěže jednohlasně shodla, že z důvodu války bohužel není možné zajistit v zemi bezpečnostní záruky a Soutěž Eurovize v zemi uspořádat. Nelze totiž splnit bezpečnostní a provozní záruky, které jsou uvedeny v pravidlech soutěže.

EBU dále oznámila, že byla zahájená jednání s BBC, která by měla převzít pořadatelství. Několik měst se již nabídlo, že by chtělo hostit Eurovizi 2023.

Ukrajinská vláda protestuje. Chce se znovu pokusit jednat s EBU. nelíbí se ji, že zemi byla odebrána možnost pořádat Eurovision Song Contest bez včasného oznámení. Ukrajinský ministr kultury to dokonce nazval barbarstvím ze strany EBU. Ukrajina chtěla Eurovizi pořádat ve Lvově, nebo někde v zakarpatské Ukrajině.

Celou situaci budeme u nadále sledovat.

Novinky

EUROVISION IN CONCERT 2024

Prípravy na Eurovíziu 2024 vo Švédsku sú v plnom prúde. Speváci ich využívajú aj na pravidelné pre-party. Tá najväčšia sa

Exkluzivní rozhovor s Aiko

O víkendu se konala jedna z největších Eurovizních PREPARTY v Amsterdamu. Na akci nechyběla ani AIKO. Exkluzivní rozhovor Jána Winklera