Search
Close this search box.

Slovensko se chce nejpozději v roce 2025 zapojit do Eurovize

Generální ředitel RTVS pan Machaj, se poprvé vyjádřil k hudební soutěži Eurovision Song Contest. Jeho slova potěšila nejednoho fanouška Eurovize.

Kapela Tublatanka byla prvním zástupcem Slovenska v soutěži Eurovize. Ale bylo by dobré připomenout, že už v roce 1993 soutěžila v kvalifikaci na velkou cenu Eurovize kapela Elán. Neprošla však přes kvalifikační kolo, které se konalo ve Slovinsku. Chyběl jeden jediný bod.

Slovensko se naposledy účastnilo Eurovize v roce 2012. V ázerbájdžánském Baku byl jejich zástupcem Miro Šmajda, který zpíval pod uměleckým jménem Max Jason Mai. Jeho soutěžní písní byla skladba „Don’t Close Your Eyes“.

Další ročníky Slovenská televize nevysílala. Hlavním důvodem nebyly jen finance, ale také nezájem ze strany vedení televize.

Jenže nyní je vše jinak . Slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize má nové vedení a vypadá to, že by se mohlo začít „nad Tatrou blýskat“ na lepší časy. Tedy aspoň z pohledu nás fanoušků Eurovize.

Eurovízia je celoeurópska záležitosť a malo by v nej mať zastúpenie aj Slovensko

Ľuboš Machaj

Nový generální ředitel RTVS pan Machaj se poprvé veřejně vyjádřil k Eurovizi a to pro aktuality.sk „Eurovízia je celoeurópska záležitosť a malo by v nej mať zastúpenie aj Slovensko.“

Nám se podařilo zjistit, že v současnosti probíhají v RTVS jednání o Eurovizi. A vypadá to velmi nadějně.

Podle oficiálního vyjádření pana Machaje: „Dostali sme na vstup pomerne dobré ponuky. Ale do mája Eurovíziu v RTVS nestíhame.“ Slovensko se tedy k Eurovizi připojí v roce 2025. Příprava tohoto projektu je velmi náročná a našim cílem je, udělat ji na velmi dobré úrovni. Momentálně se řeší, jakým způsobem bude RTVS vybírat zástupce. Řeší se sponzoři. Možnost zaplatiti si celou Eurovizi, jako v roce 2012. A podobné varianty ….

Přesné vyjádření pana Machaje, jestli se Slovensko stihne zapojit v roce 2024. “ Ešte nie. V roku 2024 budeme deklarovať, aby sme o ďalší rok – ak pôjde všetko bez problémov – vstúpili do Eurovízie.“

Nám se však podařilo zjistit , že se v RTVS stále debatuje o možnosti zapojení Slovenska už v roce 2024. Bylo by to 30 let od první účasti. Reálný je ale spíše až rok 2025. Jak nás informoval náš zdroj.

Dokud nebude oficiální seznam, všechny možnosti jsou otevřené.

Z pohledu české redakce: “ Velkou neznámou jsou výsledky předčasných voleb na Slovensku. Ty rozhodnou jestli se Slovensko zapojí do hudební soutěže Eurovize, nebo ne. ( Tohle je pouze vyjádření redakce.)

Novinky