Search
Close this search box.

Slovenská účast na Eurovizi 2025 je stále možná!

Gabriela Gunčíková, Daniela Nízlová, Veronika Níslová ( TWiiNS) foto EuroContest.cz

Dnes se na Slovensku začala šířit informace, že se Slovensko nezúčastní Eurovision Song Contest 2025.

Jenže tahle informace není tak úplně přesná. Podle televize TA3 se Slovensko nezúčastní Eurovize 2025 z důvodu snížení rozpočtu.

Náš web, již od minulého týdne, má k dispozici vyjádření Ministerstva kultury Slovenské republiky. Jak jistě víte, na Slovensku se připravuje vznik nové veřejnoprávní instituce STR. V rámci zákone, který je teď stále ještě v připomínkovém řízení, mimo jiné je fakt, že nová veřejnoprávní instituce má podporovat Slovenskou kulturu v rámci Evropy a naopak. Vzorem pro zákon je mimo jiné norská veřejnoprávní televize NRK.

Co se týká případné podpory, mimo jiné i finanční, není možné odpovědět.

Vyjádření Ministerstva kultury SR

V nadväznosti na vyššie uvedené si dovoľujeme uviesť, že do legislatívneho procesu bol predložený návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorého konečné znenie v súčasnosti nie je zrejmé, keďže aj vzhľadom na veľký počet pripomienok uplatnených k návrhu zákona v rámci medzirezortného pripomienkového konania, sa bude jeho text v priebehu legislatívneho procesu meniť. Z uvedeného dôvodu aktuálne nie je možné na Vašu otázku relevantne odpovedať.

Což po upřesnění neznamená, že by Slovensko již nyní zavrhlo účast na Eurovizi 2025. Bude záležet kdy vznikne nová instituce. Jak bude znít nový zákon o SRT, jestli bude přímo součástí EBU a jiné okolnosti.

Z pohledu fanouška tedy stále žije, ale je momentálně velmi malá!

Novinky