Search
Close this search box.

Slovenská televize a rozhlas (STVR) by mohla vzniknout do léta

RTVS

Slovenská vláda dnes rozhodla o zrušení veřejnoprávní instituce RTVS. Nahradit by ji měla nová Slovenská televize a rozhlas.

Už za pár dní si Slovensko připomene 30. výročí od první účasti Slovenska na Eurovizi. Slovensko se soutěže aktivně zúčastnilo naposledy v roce 2012. (Eurocontest plánuje exkluzivní článek a rozhovor k výročí.) Od té doby se soutěže neúčastní. Vedení RTVS uvažovalo o znovuzapojení do soutěže v roce 2025. Jenž údajně z finančních důvodů, se rozhodlo nakonec nezapojit.

Jenže nakonec může být vše jinak a malá naděje na návrat stále žije. Slovenská vláda dnes schválila zákon o nové veřejnoprávní televizi a ta by mohla vzniknout ještě do léta. Ministerstvo kultury nám před pár dny napsalo, že se nechce zatím vyjadřovat k novému zákonu, dokud nebude schválený vládou. Nyní tedy čekáme na vyjádření, jestli budou podporovat účast na Eurovizi. Máme to přislíbeno. Náš web oslovil také RTVS, ale žádná odpověď zatím nedorazila.

Původní verzi zákona kritizovalo vedení RTVS, slovenská opozice, ale také EBU. Zákon prošel několika změnami a byl upraven. Dosavadní ředitel RTVS Luboš Machaj ve funkci skončí. A to dnem účinnosti zákona.

Zatím není jisté, jestli nová instituce bude automaticky členem EBU, nebo bude muset o členství znovu žádat. Na odpověď možného návratu Slovenska na Eurovizi, si tak budeme muset počkat.

Novinky