Search
Close this search box.

Rozhovor s šéfem české delegace Janem Borsem

Po velkém úspěchu v Lisabonu v květnu letošního roku, kdy pro vás začala příprava na ročník další?

íprava nikdy neskončila, je to několikaletý neustálý proces, který se nezastavil.

Změnil se váš pohled na vybírání písní pro letošní národní kolo?

Pohled se nezměnil, mění se ale písně, jejich kvalita i různorodost. Co se změnilo výrazně je podíl písní od českých autorů a interpretů, to je neskutečný posun a je za tím právě vidět ta nikdy nepřestávající práce a přesvědčování, že to smysl má.

Jak ovlivnil úspěch Mikolase letošní výběr? Přišlo více písní nebo více kvalitnějších s potenciálem?

Řekl bych, že Mikolas ukázal všem, že to jde. Pokud chcete, dřete, přinesete něco jedinečného, tak ta cesta je. Navíc dokázal, že není nereálné se prosadit v zahraničí a není to ani nic špatného. Přeci jen, na Jágra jsme taky hrdí za to, co dokázal v NHL, u Mikolase to je to samé. Jeho cestu chce evidetně následovat více Čechů.

Takže ano, přišlo o dost více kvalitních písní. V užším výběru jsme jich měli přes dvacet a na základě přetlaku jsme se rozhodli přidat dvě místa. Písní s potenciálem je tedy snad minimálně osm, ale rád bych poděkoval všem, co do toho šli. Některé zaslané písně se nám do finálního výběru nakonec nevešly, nicméně jsem přesvědčený, že by i tak udělali parádu v jiné případné zemi a tam národní kolo vyhráli.

Jsem si skoro jistý, že naše národní kolo ESCZ 2019 nabídne nejsilnější line-up písní napříč všemi zeměmi. Ukazuje to, jak velký má tahle země potenciál a jak silní hudebníci, ačkoliv třeba neznámí, mezi námi jsou.

My jim na oplátku nabízíme jako jediní platformu, kde se mohou ukázat.

Mohl byste nám poodkrýt, jak vlastně probíhá takový výběr finalistů národního kola? Proč jste letos zvolili osmičku finalistů?

Po celý rok chodí písně, scházíme se s různými autory, producenty i zpěváky a také vyhlašujeme soutěž obecně. Do našeho národního kola se může v podstatě přihlásit úplně každý.

Následně si v našem expertním týmu sedneme a jednotlivé písně si hodnotíme, děláme si jakési předvýběry a nakonec uděláme užší výběr kandidátů a o těch diskutujeme velmi podrobně. Letos jsme také udělali casting, abychom interprety, které jsme neznali a jejich písně jsme zařadili do velmi úzkého výběru, slyšeli naživo. Z toho pak vznikla výsledná osmička.

Přesto opět podotýkám, že bychom klidně mohli soutěžit s patnácti skladbami a kvalita by byla pořád dost vysoko.

Jaká jsou pro vás nejdůležitější kritéria při výběru písně? Přihlížíte i k představě samotného vystoupení, a jestli by spíše zaujala diváky nebo porotu?

Píseň vás musí zaujmout, to je jedna věc. Na to, zdali zaujme porotu nebo diváky, víte, na to se těžko odpovídá. Rozhodně chceme, aby tam vždy byli interpreti, kteří skutečně dokáží zazpívat to, co poslali. To je věc, přes kterou nejede vlak. Jak víte, v ESC se zpívá živě.

Pak přihlížíme k tomu, jak je píseň zajímavá, něčím jiná nebo kvalitní. Těch kritérií jak psaných, tak ale i čistě subjektivních je milion. Důležité je, že se na písních musíme v našem týmu shodnout. Každý máme jiné hudební preference, ale přeci jen i s naší prácí na Eurovizi se naše nároky i vkus posouvají a tímhle si děláme korekci a bereme na sebe i zodpovědnost, že vybereme správně.

Je pro vás důležitý samotný charakter interpreta a jeho veřejné vystupování a znalost angličtiny?

Samozřejmě to důležité je. Nicméně ten se projeví až časem, důležité je, aby byl interpret profík, chtěl na sobě makat, vznášel do procesu tvorby sám sebe a pak zvládl své vystoupení. Na nás je, abychom mu dodali co nejlepší možný servis.

Organizátoři nás připravují na obrovskou párty v Izraeli. Těšíte se?

Jasně! Kdo by se netěšil 🙂

Chystáte se i letos s reprezentantem objet nějaké Eurovizní  pre-party?

Určitě ano, máme to v plánu.

Kdy se dozvíme veškeré informace o národním kole a interprety s písněmi?

Informace budeme postupně zveřejňovat. Co mohu prozradit, že opět bude hlasovat mezinárodní porota a jedna novinka – budou moci hlasovat i zahraniční fanoušci. Nejvíce informací ale prozradíme 7. ledna a to včetně písní, interpretů a všeho okolo.

Poslední otázka: Co byste popřál k Vánocům našim fanouškům a čtenářům?

Ať si je hlavně užijou v klidu a ve zdraví. To je nejdůležitější. Ať nic nehrotí, v klidu si zrekapitulují rok 2018 a do toho nového ať vstoupí tou správnou nohou plni energie.

Děkuji za rozhovor a přeji příjemné prožití svátků a vše nejlepší do nového roka.

Děkuju, Vám též! 🙂

Novinky