Search
Close this search box.

Rozhovor Kester Bayne

Přinášíme Vám další rozhovor. Tentokrát na naše otázky odpovídal Kester Bayne.

 

První otázka je snad již tradiční. Ahoj Kestere, mohl by si se představit čtenářům EuroContestu?

Ještě, než odpovím, chtěl bych moc poděkovat čtenářům, že jsou ochotní si o mně něco přečíst a že chodí na tuto facebook stránku. Také děkuji vám, že odvádíte tak skvělou práci při popularizaci anglicky zpívané hudby u nás, a za to, že jste si mě sem pozvali… A teď, kdo jsem: Na tuto otázku by mohla existovat jednoduchá odpověď, ale asi bych musel být robot bez emocí a bez snahy se neustále posouvat dál, abych na to dokázal odpovědět alespoň z půlky tak, jak bych chtěl. Mohu vám pouze říci, co jsem byl ještě nedávno: producent a zpěvák skládající baladické R&B písně s občasným výpadem do tvrdšího rocku. Ale co bude dnes nebo dokonce zítra.. to nedokážu skutečně říci.

Kdy jsi se začal hudbě věnovat a proč?

Před 15 lety. To mi bylo 16… Nic se sedmnáctkou už bohužel nemám.. Možná, jak k nám do Modřan (když jsem tam ještě bydlel) jezdila 17ka… ☺️ Hudba. Muzika. Tento organizovaný systém zvuků mě začal zajímat z důvodů, na které nejsem pyšný a o kterých bych tady nerad mluvil. Ale říká se, “obraťme list”, a proto bych si tímto dovolil říci, že to, co jsem, jsem, protože chci. Věřím, že každý má potenciál a talent pro něco jiného, a proto bychom se měli koncentrovat na to, co nám dává největší smysl. Já se soustředím na pravdu. Na pravdivý příběh. Na pravdivý způsob vyprávění — hudbou, kterou skládám. V tom se cítím silný. V tom se cítím doma.

Jaký hudební styl je ti nejbližší?

To je ale stylová otázka! 🙂 Děkuju. Pro každého je styl něco jiného; pro jednoho životní styl, pro druhého póza. Pro fanoušky je to navíc velmi důležitá otázka, protože na základě toho si často umělce pustí nebo nepustí k tělu… Já jsem někde mezi. Nebudu říkat, jakými hudebními styly jsem si prošel, to třeba příště, ale co mohu říci je, že na R&B se mi líbí rytmus a hluboké basové linky a na popu (např. Motown 80. let) pak nástrojová barevnost. To je momentálně to, co se mě nejvíc dokáže zmocnit. Ale obecně -> když slyším klavír a soul, tasím občanku.

Asi každý má nějaký hudební vzor. Kdo je tvým vzorem v hudbě?

Hudební vzory bývají často zaměňovány za hudební šablony nebo paterny. Já vnímám hudební vzory jako prostředí, které formovalo obraz; jeho barvy, počasí ve kterém byl namalován, ba dokonce v jaké náladě byl malíř, když ho kreslil. Je to natolik hluboký obraz, že lze jen těžko popsat, kde začíná a kde končí. Proto je pro mě těžké se k němu obracet a říkat -> toto je můj oblíbený obraz. Obraz nevmímám jako výsledek. Obraz je pro mě souborem ničení. Obraz vnímám jako proces…. Autor legendární kytary Paul Reed Smith říká, že skvělá kytara má mít tyto vlastnosti: Muzikálnost, krásu a moc. Pokud se tedy shodneme, že i “Hudební vzor” je souborem těchto zmiňovaných faktorů, pak říkám: Alicia Keys. 

Teď už se ale přesuneme k hudební soutěži Eurovize. Co pro tebe znamená Eurovision Song Contest a můžeš naznačit jakou písničku jsi poslal do národního kola Eurovize?

Tato skvělá soutěž pro mě znamená zásadní možnost prezentovat svojí hudbu lidem, kteří mohou rozumět mým textům. Píseň, se kterou jsem se rozhodl soutěžit je ale paradoxně něco úplně jiného, než na čem jsem poslední dobou hodně pracoval. Jde o velmi expresivní píseň plnou těžkých beatů a kontrastů. Píseň představuje hádku muže a ženy, ale o čem přesně, to nechám na ostatních. 

Proč by si chtěl reprezentovat Česko v Izraeli?

Myslím si, že máme opravdu velké množství nesmírně talentovaných a kvalitních umělců, ale kdybych postoupil já, chtěl bych hrát v Izraeli především z osobních důvodů. Chtěl bych se potkat s klukem, který býval mým nejlepším kamarádem, ale už jsme spolu nepromluvili ani slovo 6 let.

Tvým pilotním singlem je  “Blind Wonderman”. Můžeš nám představit tenhle song?

Z té písně mám neskutečnou radost, protože podle mého názoru přesně vystihuje myšlenku, kterou jsem potřeboval říci. Blind Wonderman je moje první malá vzpomínka. Vzpomínka o klukovi, který se pokoušel překonat stín sama sebe tím, že se uvrhl do ještě větší tmy. Je o chybách a o možnostech všechno změnit a začít znovu. Musel jen sundat masku.

Co tě čeká v nejbližších dnech? Můžou tě naši čtenáři vidět někde vystupovat, popřípadě co tvé další písně?

Díky moc. Začátkem roku připravujeme debutový koncert. Narazil jsem na opravdu kvalitní muzikanty a za to jsem nesmírně vděčný. Nicméně zásadní věc se týká fundraisingu, protože budeme spouštět kampaň na Startovači (tento link už by měl brzy fungovat -> https://www.startovac.cz/projekty/kester/) a jeho cíl je vybrat dostatek peněz na nahrávání dalších tří písní ve studiu v Atlantě s mým producentem Dru Castrem. 

Ještě k Eurovizi. Sledoval jsi letošní ročník? Kdo byl tvým favoritem?

Neměl jsem vyloženě favorita, ale fandil jsem Mikulášovi, protože do toho jde skutečně s plným nasazením a je na něm vidět, že není hloupej. 

Co by si vzkázal čtenářům EuroContestu?

Budeme natáčet rozhovory o lásce – respektive o bolestivých zážitcích okolo lásky. Půjde o YouTube videa při kterých budu chtít vyprávět příběhy skutečných lidí. Jde o rozhovor, na jehož pozadí bude hudba. Naším cílem je udělat něco výjimečného a zkusit dát pár lidem (kteří zažili něco bolestivého) pocit, že v tom nejsou sami. Pokud jste zažili bolest v lásce, můžete napsat na crizmkodo@gmail.com (předmět: “Love Project”) a my vás pozveme na casting. 

Novinky