Search
Close this search box.

Pěvecký objev Kuba Kubin debutuje se singlem „Let Me Love“

S písní Let Me Love vstupuje osmadvacetiletý zpěvák, skladatel a klavírista Kuba Kubin oficiálně na pole české populární hudby, třebaže je v hudebním oboru takřka od kolébky a křižuje již delší dobu vodami českého showbusinessu. Svým témbrem a talentem zaujal i producenta Borise Carloffa a společně přicházejí se skladbou, která je osobitá jak po zvukové stránce, tak projevem protagonisty.

Kuba Kubin vystudoval zpěv na Konzervatoři Pardubice. Jeho hlasové dispozice a hudební vzdělání jej nasměrovaly převážně k interpretaci klasické hudby, což ale nebránilo dalším ambicím, zejména produkčním, které daly obrysy vlastním popovým skladbám, jež si připravuje v domácím studiu. Let Me Love je jednou z nich. Až setkání s mnohokrát oceněným producentem Borisem Carloffem v pražském studiu Soundevice dalo písni definitivní podobu a bylo také odrazovým můstkem pro oficiální sólovou kariéru Kuby Kubina nejen jako zpěváka, ale zároveň autora. Oba nešetřili superlativy na vzájemnou spolupráci a dle slov Kuby Kubina se „Boris Carloff narodil pro tuto práci.“ „Nahrávání, aranžmá skladby, mix a mastering proběhly v krátkém čase a finální verzi písně jsme měli hotovou během týdne. I pouhý den strávený ve studiu byl pro mě velkým zdrojem inspirace a rozšířením obzorů právě po produkční stránce,“ shrnuje společný tvůrčí proces Kuba Kubin. Na skladbě se zároveň podílel britský skladatel, kytarista a zpěvák Alasdair Bouch, žijící v Čechách a s nímž Boris Carloff v rámci producentského týmu úzce kooperuje již delší dobu. Angličtina bude i nadále dominovat v dalším repertoáru Kuby Kubina, jehož Boris Carloff považuje „za jednoho z nejtalentovanějších zpěváků, s nimiž měl možnost pracovat.“

Lyrický hlas Kuby Kubina je příznačný pro tuto skladbu, již popisuje jako „příběh o lásce, důvěře a podpoře osobě, která je nejbližší Vašemu srdci. „Ačkoli je vyprávěna jako vztah ženy a muže, téma lásky a nejbližší osoby výrazně přesahuje tento explicitní motiv. Společným jmenovatelem je však dětství a s ním spojený emoční vývoj každého z nás, který zásadně dotváří osobnost v dalších fázích života. Jste buď schopni lásku přijímat a rozdávat, nebo se před ní naopak uzavírat,“ shrnuje ústřední téma Kuba Kubin. „I proto jsme zvolili nemoderní pojetí pro vizuální ztvárnění a klip zasadili do první světové války. Na obou znepřátelených stranách jsou lidé se stejnými pocity a životy, což je platné kdekoli ve světě a bez ohledu na konkrétní válečný konflikt a dobu. Co vojáky spojuje, je touha být znovu se svými blízkými, v místě, kde cítí lásku a kde skutečně mohou být sami sebou,“ dodává ke klipu, který doprovází singl Let Me Love. Režie se ujal seriálový a filmový režisér Tomáš Krejčí, autor řady videoklipů jiných tuzemských interpretů (Chinaski, Janek Ledecký, Lucie a další).


Ačkoli je debutový singl Let Me Love písní, v níž je řada elementů provázána s elektronikou, v dalším repertoáru Kuby Kubina budou převládat živé nástroje a co nejpřirozenější vyznění skladeb. Jeho cílem je interpretovat posluchačům během koncertních vystoupení nejvěrnější podání nahrávky, ale vždy s důrazem na přirozenost, bezprostřednost a dovednosti muzikantů v kapele, která aktuálně zkouší hodinový repertoár složený výhradně z autorských věcí Kuby Kubina.

KUBA KUBIN / BIO

Královéhradecký rodák (16.1.1991), zpěvák (tenorista), skladatel a hráč na klavír už od svých brzkých let inklinoval k hudbě. Kubovy pěvecké začátky jsou spojeny s dětskými sbory Jitro nebo Boni Pueri v jeho rodišti, z nichž plynule přešel ke studiu na Konzervatoři Pardubice, kde studoval pod vedením koncertního pěvce a pedagoga Mgr. Miloslava Stříteského.
V průběhu let 2006-2015 působil v mezinárodně úspěšném vokálním seskupení, oktetu „Gentlemen Singers“, aby se následně spolupodílel na založení vokálního kvintetu „Czech Ensemble Baroque Quintet“, který se věnuje interpretaci klasické hudby. Souběžně spolupracuje s dalšími hudebními tělesy „Pirate Swing Band“, „Factorial!Orchestra“, ale především s významnými českými orchestry a soubory, mezi něž patří Filharmonie Hradec Králové, Komorní filharmonie Pardubice, Jihočeská filharmonie, Musica Florea, Musica Bohemica, Czech Ensemble Baroque či Akademický sbor Žerotín.
Klasická hudba, šanson nebo pop. Pro Kubu jsou charakteristické žánrové přesahy a jeho aranže včetně autorských skladeb jsou spojeny se známými osobnostmi jak naší hudební scény, například s Hanou Zagorovou, Leonou Machálkovou, tak s mezinárodně populární skupinou Kelly Family, jež si vybrala jednu z jeho písní na své zatím poslední album „We Got Love“ (2017). Vedle písní se také věnuje skládání seriálových melodií a jinglů pro TV Barrandov, v níž dlouhodobě spolupracuje s moderátorem a programovým ředitelem Honzou Musilem.

„Singl měl v původní Kubově verzi mírně odlišná aranžmá, ale ze všech autorských skladeb, které jsme řešili pro vydání debutového singlu, byla shodně vybrána tato písnička s prvotním názvem „One More Time“. Jelikož jsme uvažovali o vydání na podzim 2018/jaro 2019, účast o Eurovizi se přímo nabízela a byla nakonec produkována pro tento účel, přičemž došlo k řadě změnám jak v rytmice písně, tak v samotném textu. Kubovi se tím otevřely další možnosti a získal nové zkušenosti v oblasti produkce i postprodukce, a to nejen v oblasti audio, ale i při tvorbě samotného klipu, jehož realizace se nakonec protáhla na čtyři měsíce. Dle slov Honzy Borse z České televize jsme se dostali se singlem „Let Me Love“ do užšího výběru a byli jsem mezi posledními, mezi nimiž se rozhodovali. Budeme se ucházet o účast i v následujícím ročníku a na 90% bude další singl produkován v zahraničí.“

Info: Vít Sekvard

Foto: Robert Tichý

Novinky