Search
Close this search box.
Markéta Irglóva. / logo RÚV / foto RÚV

Není jasné, zda se Island zúčastní Eurovize

Není jisté, jestli se Island letos v květnu zúčastní hudební soutěže Eurovize. Ta se bude konat ve švédském Malmö.

Jak oznámila islandská veřejnoprávní společnost RÚV, účast na Eurovizi v roce 2024, je nejistá. Definitivní rozhodnutí padne po skončení místního národního kola a konzultaci s výhercem. Island svého zástupce na Eurovizi vybírá prostřednictvím národního kola Söngvakeppnin. Jenže letos bylo rozhodnuto, že soutěž nebude sloužit jako národní kolo Eurovize, ale proběhne jen jako místní hudební soutěž. Důvodem je kritika účasti Izraele v soutěži.

Nejen islandský fanklub Eurovize, ale také místní svaz umělců a autorů nesouhlasí s probíhající válkou Izraele v pásmu Gaza. Pokud by se Island stáhl ze soutěže, musel by stejně platit všechny poplatky a televize by mohla být pokutována. Existuje také možnost, že by ji EBU mohla vyloučit i z dalších ročníků. Důvodem je fakt, že každá televize, která se chce odhlásit po stanoveném termínu, musí již platit všechny náklady.

Vedení RÚV informuje, že se chtějí účastnit Eurovision Song Contest ve Švédsku, ale odpor vůči Izraeli je velký. Proto bude záležet na rozhodnutí vítězného interpreta.

Více informací je na webu islandské televize RÚV.is.

Novinky