Je vítězná píseň plagiát ?

Je vítězná píseň plagiát ?

 

Letošní ročník Eurovize vyhrála izraelská zpěvačka Netta s písní „Toy“. Ta však byla v minulých dnech označena za plagiát.

 

Americká společnost Universal Music Group tvrdí, že autoři okopírovali píseň od The White Stripes. Píseň Seven Nation Army je z roku 2003. Jedna soukromá televize v Izraeli dokonce tvrdí, že EBU svažuje změnu vítěze. Autorům údajně hrozí žaloba, a je na posouzení soudu jak rozhodne. Oba autoři se chystají cestovat do USA a celou situaci objasnit.  Za originalitu písní nese odpovědnost národní televize.

V minulosti se již několikrát řešilo možné plagiátorství u vítězných písní, ale nikdy se neprokázalo. Podle evropských pravidel prý musí být jasně prokázáno, že písně jsou z 75% podobné. Sama Netta se k celé situaci nijak nevyjádřila. Zpěvačka je momentálně na malém evropském turné. Vystoupila v Německu a Španělsku.

EBU a Universal Music však mají údajnou dohodu a společnost měla dostatek času na podání stížnosti.

 

Doporučujeme

Eurovize 2024 bude v Malmö

Švédská televize oznámila, že Eurovision Song Contest 2024 se bude konat v Malmö. Oznámila také termíny soutěže. Semifinále se budou tradičně konat v úterý a

Poslouchej rádio

Článek neprošel jazykovou úpravou.