Search
Close this search box.

Exkluzivní rozhovor s Lucií Kapounovou

Již za pár hodin budeme znát jména účastníků českého kola Eurovize. Než se tak stane, přinášíme rozhovor s Lucií Kapounovou.

Lucie Kapounová je manažerka vývoje hudební, divadelní a zábavné tvorby. Mezi její projekty patří: StarDance, Všechnopárty, Zázraky přírody, ArtZóna, Zlatá Praha a další)

Co se vám jako první vybaví, když se řekne Eurovize? 

 • Obrovská příležitost pro neznámé začínající umělce, kteří se mohou zviditelnit v národním kole – zaregistrují je fanoušci u nás, ale i v zahraničí, protože v národním kole hlasují i zahraniční porotci (50 % hlasů) a zahraniční fanoušci (25 % hlasů). Takže už i všichni finalisté národního kola získávají potenciální možnost rozšířit si základnu fanoušků v zahraničí, nejen vítězové.
 • Národní kolo může objevit i naprosto nové talenty pro tuzemskou scénu. Neznámí umělci mají úplně stejné šance jako renomovaní umělci.
 • Vítěz ESC může raketově vystřelit mezi hudební žebříčky, kde se pohybují zažité stálice světové hudby. Například Maneskin zná dnes díky ESC celý svět a nazpívali dokonce skladbu s jednou z největších žijících legend Iggym Popem. Ještě před pár lety by bylo asi těžko představitelné, že se punková legenda spojí s vítězem ESC.
 • Celkově se úroveň songů na ESC v posledních letech rapidně zvedá, k získání slávy nemusí soutěžící nutně vyhrát. Například Daddi Freyr z Islandu skončili 4. a přesto je zná celý svět.

Jak dlouho se podílíte na přípravách této soutěže? 

 • Dva roky, ale letos je první národní kolo. Minulý rok byl automaticky zvolen Ben (zrušený předchozí ročník).

Česká televize letos v létě vyhlásila národní kolo ESCZ 2022. Na jaké hudební žánry se více porota zaměřila, pop, rock, nebo se spíše posuzovala kvalita písně a interpreta, popřípadě možnost pódiové prezentace?

 • Jsem ráda, že se porotě a celému týmu, který se na ESCZ podílí, podařilo vybrat skvělou sestavu rozmanitých žánrů a interpretů, kde si doufáme každý divák najde svůj song. Rozhoduje celá řada faktorů, stěžejní je samozřejmě kvalita písně. Letos však díky Live Sessions dostali všichni finalisté národního kola šanci předvést, jak umí zpívat naživo a jak na pódiu působí. To je zásadní posun od minulých let.

Můžete nám prozradit kolik písní bylo vybráno do národního kola? Je v národním kole i nějaká písnička v češtině? 

 • Soutěžních písní je 7, další informace se odtajní divákům už 6. 12. na online tiskové konferenci.

Pro účast v národním kole je nutné natočit živou verzi písně ve studiu České televize“. Bylo nutné si připravit i nějakou pódiovou prezentaci, jak velký tým se na tomhle podílí? 

 • Finalisté národního kola natočili verzi s živým hlavním vokálem, stejně tak, jako je tomu ve finále ESC. Všichni soutěžící se mohli naprosto svobodně rozhodnout, jakým způsobem se budou prezentovat, a jak studiové Live Sessions pojmou. Žádná specifika pódiové prezentace nebyla předem definována a pravidla byla pro všechny stejná.
 • Na natáčení se podílí štáb o standardním počtu osob, hlavní tým zůstává v zásadě ve stejném složení: Head of Delegation Kryštof Šámal, vedoucí produkce Cyril Hirsch, vedoucí dramaturg Michal Utíkal, dramaturgyně Kristýna Mazánková, manažerka vývoje Lucie Kapounová a manažer realizace Viktor Průša. Ostatní členové kreativního týmu budou odtajněni na tiskové konferenci. Letos jsme přizvali dva zásadní členy.

Jak velký tým se letos podílí na Eurovizi? 

 • V předchozí odpovědi.

Předpokládám, že ještě nemůžete prozradit jména účastníků národního kola, ale můžete aspoň naznačit, jestli v národním kole jsou spíše nové tváře, popřípadě nějaká známá jména, nebo někdo, kdo již Eurovizi zkoušel? 

 • Vše se dozvíte na tiskové konferenci, kde budou finalisté osobně přítomni. V tuto chvíli můžeme prozradit snad jen to, že mezi finalisty je jeden soutěžící, který se již v ESCZ v minulosti objevil.

Pokud se budou konat nějaké party před Eurovizí, bude se tam vybraný interpret prezentovat? 

 • Všichni se momentálně nacházíme v nelehké situaci kvůli pandemii, tyto záležitosti se budou proto odvíjet vždy v návaznosti na aktuální bezpečnostní opatření.

Existuje možnost, že v budoucnu bude české kolo Eurovize živě v televizi? 

 • Letošní národní kolo vypadá opravdu ambiciózně a již natočené Live Sessions předzvěstují, že by se obsah národního kola ESC mohl časem dostat z online prostoru i na obrazovky ČT. V tuto chvíli se však jedná čistě o představu v zárodku, uvidíme, jaký bude mít letošní ročník úspěch a kam se v budoucích letech posuneme.

Jménem fanoušků Eurovize a čtenářů EuroContestu Vám chci moc poděkovat za rozhovor. Děkuji Vám také za Stardance. Pořad patří mezi stálice České televize a musím osobně říct, že kvalita je rok od roku lepší. 

foto: Česká televize

Novinky