Bude desítka šťastné číslo pro Českou republiku?

Bude desítka šťastné číslo pro Českou republiku?

Bude tomu přesně deset let, co se poprvé Česká republika účastnila světoznámé pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. V ukrajinském hlavním městě se představí v pořadí šestý reprezentant, který bude zastupovat Česko.

Celá cesta začala v roce 2007 ve finských Helsinkách, kde se poprvé představila česká výprava. Premiéra to nebyla velmi úspěšná, celostátně známá rocková kapela Kabát, s českou písní Malá dáma, skončila ve svém semifinále na posledním místě s jedním bodem.

Česká televize to nevzdala a další rok nechala výběr na diváky. Národní kolo vyhrála Tereza Kerndlová s anglickou písní Have Some Fun. Tereza zlepšila umístění z minulého ročníku, ale na postup do finále to nestačilo. Ve svém semifinále skončila na předposledním místě.

Do třetice všeho dobrého či zlého a další rok zastupovala Českou republiku kapela Gypsy.cz, která předvedla Evropě píseň Aven Romale. Divákům se píseň nelíbila a česká skupina skončila ve svém semifinále opět na posledním místě, ale tentokrát bez jediného bodu.

Po těchto třech ročnících nastala pauza. Velký návrat proběhl v roce 2015 v nedaleké Vídni, kde nás dobře reprezentovala dvojice Marta Jandová a Václav Noid Bárta s písní Hope Never Dies. Na postup do finále to nestačilo, ale krásné třinácté místo bylo jasným krokem vpřed.

Poslední ročník byl však průlomový. Odborná porota vybrala nádhernou píseň a ještě lepší zpěvačku. Gabriela Gunčíková s pomalou písní I Stand dosáhla nejlepšího výsledku České republiky, když dokázala postoupit do velkého finále. Byl to neuvěřitelný výsledek a čeští diváci mohli u televizních obrazovek poprvé zažít atmosféru finále s českou účastí. Gabriela v našlapaném finále skončila na 25. místě. Na výsledku tolik nezáleží, ale bylo to finále.

Další reprezentant ještě není známý, ale jistě bude chtít navázat na úspěch z minulého ročníku. Bude to mít velmi těžké, konkurence bude opět velká. Dočkáme se dalšího postupu českého reprezentanta do finále? To zjistíme v květnu 2017 v ukrajinském Kyjevě, kde se bude Eurosong konat díky vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. Fanděte našemu zástupci buď přímo na místě, nebo u svých televizních obrazovek.

Doporučujeme

Eurovize 2024 bude v Malmö

Švédská televize oznámila, že Eurovision Song Contest 2024 se bude konat v Malmö. Oznámila také termíny soutěže. Semifinále se budou tradičně konat v úterý a ve čtvrtek. Tedy 7. a

Poslouchej rádio

Článek neprošel jazykovou úpravou.