Search
Close this search box.

Bude desítka šťastné číslo pro Českou republiku?

Bude tomu přesně deset let, co se poprvé Česká republika účastnila světoznámé pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. V ukrajinském hlavním městě se představí v pořadí šestý reprezentant, který bude zastupovat Česko.

Celá cesta začala v roce 2007 ve finských Helsinkách, kde se poprvé představila česká výprava. Premiéra to nebyla velmi úspěšná, celostátně známá rocková kapela Kabát, s českou písní Malá dáma, skončila ve svém semifinále na posledním místě s jedním bodem.

Česká televize to nevzdala a další rok nechala výběr na diváky. Národní kolo vyhrála Tereza Kerndlová s anglickou písní Have Some Fun. Tereza zlepšila umístění z minulého ročníku, ale na postup do finále to nestačilo. Ve svém semifinále skončila na předposledním místě.

Do třetice všeho dobrého či zlého a další rok zastupovala Českou republiku kapela Gypsy.cz, která předvedla Evropě píseň Aven Romale. Divákům se píseň nelíbila a česká skupina skončila ve svém semifinále opět na posledním místě, ale tentokrát bez jediného bodu.

Po těchto třech ročnících nastala pauza. Velký návrat proběhl v roce 2015 v nedaleké Vídni, kde nás dobře reprezentovala dvojice Marta Jandová a Václav Noid Bárta s písní Hope Never Dies. Na postup do finále to nestačilo, ale krásné třinácté místo bylo jasným krokem vpřed.

Poslední ročník byl však průlomový. Odborná porota vybrala nádhernou píseň a ještě lepší zpěvačku. Gabriela Gunčíková s pomalou písní I Stand dosáhla nejlepšího výsledku České republiky, když dokázala postoupit do velkého finále. Byl to neuvěřitelný výsledek a čeští diváci mohli u televizních obrazovek poprvé zažít atmosféru finále s českou účastí. Gabriela v našlapaném finále skončila na 25. místě. Na výsledku tolik nezáleží, ale bylo to finále.

Další reprezentant ještě není známý, ale jistě bude chtít navázat na úspěch z minulého ročníku. Bude to mít velmi těžké, konkurence bude opět velká. Dočkáme se dalšího postupu českého reprezentanta do finále? To zjistíme v květnu 2017 v ukrajinském Kyjevě, kde se bude Eurosong konat díky vítězství ukrajinské zpěvačky Jamaly. Fanděte našemu zástupci buď přímo na místě, nebo u svých televizních obrazovek.

Novinky

EUROVISION IN CONCERT 2024

Prípravy na Eurovíziu 2024 vo Švédsku sú v plnom prúde. Speváci ich využívajú aj na pravidelné pre-party. Tá najväčšia sa

Exkluzivní rozhovor s Aiko

O víkendu se konala jedna z největších Eurovizních PREPARTY v Amsterdamu. Na akci nechyběla ani AIKO. Exkluzivní rozhovor Jána Winklera