Search
Close this search box.

Rybak v Brně: Fairytale Gone Bad

Alexander Rybak – vítěz Eurovize 2009 zavítal poprvé do Brna. Spolu s Elinou Nechayevou, s níž se potkali na loňském ročníku téže soutěže, připravili koncert ve vyhlášeném brněnském klubu Fléda, na který se přišly podívat stovky fanoušků.

Viděli, slyšeli, nadšení ale nebyli – řeč je především o fanoušcích Alexandera Rybaka, kteří dorazili na jeho vůbec první brněnský koncert. Jeho opožděný začátek, kdy v první polovině Rybakova největšího hitu „Fairytale“ vypadl hudební doprovod, jako by předznamenal celý koncert, který snad nejlépe vystihuje název skladby finské kapely Sunrise Avenue „Fairytale Gone Bad“ (pohádka skončila špatně).
Koncert původně plánovaný na dvě hodiny, nakonec trval jen něco přes hodinu a čtvrt a většinu z toho času byla na pódiu Elina Nechayeva. O jejích pěveckých kvalitách není pochyb, urputná snaha je prokázat však působila někdy až křečovitě, a spíše než zpěvačku, připomínala Zpěvanku z pohádky „Byl jednou jeden král.“ Oba vystupující se patrně řídili heslem „opakování matka moudrosti,“ a tak Elinin hit „La Forza“ mohli návštěvníci slyšet dvakrát, Fairytale třikrát. Zatímco Alexander Rybak se noty Elinina hitu naučit dokázal, Elina slova „Fairytale“ zjevně nezvládla, ač je třeba přiznat, že její fanoušci odcházeli z koncertu o poznání spokojenější. I mezi nimi ale byly slyšet kritické hlasy „Tohle by se hodilo spíše do divadla než do Flédy.“ „Na Flédu celkem bizár,“ komentovala koncert další návštěvnice. Ano, koncert nebyl přizpůsoben klubu, v němž se konal, a ti, kteří si přišli poslechnout Alexandera Rybaka, odcházeli notně rozladění, často už desítky minut před koncem. Kromě Fairytale třikrát jinak se dočkali jen ruského hitu „Kotik“ – zbytek tvořila opera a jedno houslové sólo. Přitom Alexander Rybak i s dalšími hosty dokázal, že umí publikum nadchnout a zazpívat více než jen Fairytale – ať už ho doprovázel dětský sbor, Elis nebo o rok později Janáčkova filharmonie. Jeho brněnský koncert byl však rezignací na představení jakékoliv novější nebo méně známé tvorby.

Autor: Marcel Jung /

Novinky