Search
Close this search box.
Andrea savane Eurovize
Andrea Savane foto ČT

Rozhovor s Andreou Savane

 

 

Česká televize se letos připravuje na svou pátou účast v hudební soutěži Eurovision Song Contest, u nás známou také pod názvem Cena Eurovize, nebo Eurosong. Česko se poprvé připojilo k soutěži v roce 2007, příští rok tak oslavíme deset let v soutěži. Jak vypadal první ročník z pohledu České televize? Exkluzivně pro náš web odpověděla Andrea Savane.

  1. Paní Andreo, co vše si představíte jako první, když se řekne Eurovize?

Jako úplně první rozhodně znělku, kterou jsem slýchávala jako malá v televizi, vzpomínáte?

Hned nato všechny úžasné lidi napříč Evropou i mimo ni, se kterými jsem v každodenním kontaktu.

A samozřejmě nadšení, když ČT poprvé řekla ANO Eurovision Song Contestu, které trvá dodnes.

  1. Můžete se trochu našim čtenářům představit a přiblížit co vše děláte pro ČT?

Budu se snažit být stručná 🙂 Splnil se mi sen. Odmala jsem cítila, že jsou pro mě hranice Československa, potažmo České republiky, malé a zajímá mě, jak se žije i jinde. V době, kdy jsme byli za železnou oponou, mne fascinovaly pohledy a fotky ze zahraničí, jak vše může být barevné a pestré… Ihned po škole jsem se vydala za dobrodružstvím jako au-pair do Londýna a plánovaný půlroční pobyt jsem postupně prodlužovala až z toho byly 4 roky ve Velké Británii a Americe. Získala jsem přehled, nadhled a po absolvování různých jazykových certifikátů jsem se těšila, jak vše v České republice využiji. V České televizi pracuji v oddělení mezinárodních vztahů, kde, jak již název napovídá, ošetřujeme institucionální vztahy mezi ČT a zahraničními vysílateli. Organizujeme zahraniční konference, semináře, workshopy v ČR, prezentujeme ČT v zahraničí, vyhledáváme možnosti spolupráce na institucionální úrovni v zahraničí, pomáháme kolegům zjišťovat kontakty a informace u zahraničních kolegů a taktéž poskytujeme požadované informace o ČT do zahraničí. Velmi zajímavá, nestereotypní práce plná adrenalinu. S povahou pro tuto práci se musíte narodit.

  1. Kdy jste se s Eurovizí setkala poprvé?

Pokud Eurovizí myslíte EBU, tak hned po nástupu do ČT v roce 1997.

Pokud ESC, tak ve 12 letech v roce 1987 při výměnném školním pobytu v Německu a pak v letech 1993-1995, kdy jsem studovala v Anglii.

  1. Jak vzpomínáte na přípravy prvního ročníku Eurovision Song Contest v Česku. Při první účasti naší země na ESC jste vyhlásila výsledky, bylo od počátku jasné, že to budete právě vy, A jak vůbec vypadá vyhlašování výsledků z pohledu hlasatele? Dostanete je napsané, nebo Vám je nahlásí z místa konání?

Od počátku nebylo jasné vůbec nic. Po odeslání závazné listiny o vstupu ČT do ESC to vše začalo. Přišel několika stránkový manuál, který jsem přeložila. Z toho vyšla najevo zadání pro jednotlivá oddělení napříč ČT (produkce, grafika, technika, apod.) Zorganizovalo se národní kolo, které tehdy vyhrála skupina Kabát. Byla vybrána vedoucí delegace, vše se řešilo za pochodu. Z EBU jsme dostávali průběžně různé konkrétnější materiály: přesné grafické manuály, termíny telefonických konferencí, generálek. apod. Postupně byla vytvořena národní porota, o kterou jsem se starala. A pak to přišlo. Je třeba vyhlásit výsledky. Andreo, to zvládnete, stoupnete si do studia a vyhlásíte to. OK, pro Kozoroha ta správná výzva… Tehdy byl ESC ve Finsku a ještě teď vidím a cítím tu atmosféru. Poprvé stojím v jednom z rohů obrovského studia, přede mnou kamera, v levém uchu zvuk z režie o patro výš, v pravém uchu režie z Finska. Těsně před vstupem produkce přinese na papírku výsledky a položí nad kameru: 1. Ukrajina, 2. Armenia, 3. Serbia. V levém uchu se ozve, tak jo, Andreo, za chvíli jedeš, zlom vaz, vzápětí v právem uchu: Hello, Czech Republic, are you ready? You are third in the row. …ticho…. Snažím se nepřipouštět si ty miliony diváků za kamerou…. A je to tady: Hello to Czech Republic. Hello Miika and Jaana, Good evening from Prague, we are very happy to be with you for the first time and congratulations to a wonderful show. And here come our points: 8 points go to Serbia, 10 points go to Armenia. And 12 points go to Ukraiiiiiine 🙂

Konec, hurá, dali jsme to!

  1. Stalo se třeba něco legračního v zákulisí?

Trocha adrenalinu: Klíčováni mého „pozadí“ asi 10 minut před vstupem… původně bylo logo Eurosongu, ale většina měla pohled na večerní město, tak se na poslední chvíli klíčovala večerní Praha……

A během generálky při zkušebním vyhlašování 8 bodů dostala „Former Yugoslav Republic of Macedonia“ – při finálovém večeru jsem naštěstí tento dlouhý název vyhlašovat nemusela 

  1. S Eurovizí jste byla spojena i v dalších letech, můžete vzpomenout jak?

V dalších letech byl projekt již tzv. zajetý, já si splnila mateřské povinnosti a souhlasila jsem s poradenstvím a prací související s národní porotou. A to mi zůstalo. Samozřejmě kromě své kmenové práce v oddělení mezinárodních vztahů.

  1. Česko se letos připravuje na svou pátou účast, jak by podle Vás měla vypadat správná Eurovizní píseň?

Já osobně jsem věřila v úspěch Gipsy.cz, Radek Banga je úžasný mladý muž, inteligentní, jeho hudba má hluboký „message“, který jsem myslela, že zaujme a dostane se alespoň do finále. Dle mého názoru by mělo jít o to skloubit národní kulturu s přesahem do Evropy a ještě k tomu aby to byl hit. Další otázkou je pak hlasování, kde cítím vzájemnou podporu například státu bývalého Sovětského svazu, kdy hlasují pro sebe navzájem. Dále bych lehce rozporovala automatické místo ve finále pro země tzv. Big Five. Nyní jsem ale zaslechla, že se pravidla mění, musím se podívat. Ale zpět k Vaší otázce: stručně řečeno HIT, který zrovna zaujme viz loňský HEROES.

  1. V České televizi spolupracujete mimo jiné na festivalu Zlatá Praha. Jak je náročné připravovat takový festival?

Pokud je to Vaše hobby a v mém případě skoro mé třetí dítě, náročnost se stává pouhou výzvou. Nejdůležitější je tým, přesné a včasné rozdělení úkolů a kolegy, kteří jsou pro festival zapálení. V současné chvíli spadá festival pod ČT art, takže přípravy jsou pod vedením výkonného ředitele ČT art a zároveň ředitele, Tomáše Motla, snazší. Minulý týden jsme se vrátili z veletrhu Avant Première v Berlíně, kde jsme se sešli se zástupci EBU a IMZ a domluvili spoustu zajímavých akci pro letošní ročník.

  1. Závěrem mi dovolte poděkovat za rozhovor, co byste vzkázala naším čtenářům EuroContestu.

Čtenářům a zároveň, doufám, i divákům ČT, přeji, aby žili každý den naplno, poučili se z minulosti, těšili se na budoucnost, ale hlavně si užívali všeho, co je teď a tady; s respektem, pokorou a zdravým sebevědomím. Předpokládám, ze čtenáři EuroContestu jsou zejména milovníci hudby, pozvala bych je každý večer na ČT art, kde si zajisté každý pro sebe nějaký pořad najde. A potom na Festival Zlatá Praha ve dnech 28.9.-1.10.2016, nejen na Novou Scénu Národního divadla, ale též na doprovodný program na Nákladové nádraží Žižkov. Sledujte novinky na www.festivalzlatapraha.cz

A samozřejmě v květnu na ESC buď ve Švédsku, či u České televize.

Ještě jednou velké díky za rozhovor. Za všechny čtenáře Vám přeji hodně profesionálních i osobních úspěchů .

Foto: Česká televize 

Novinky