Okem Vojtěcha Šenkýře

Okem Vojtěcha Šenkýře

  Nepolitická Eurovizi s politickým podtextem. Mé oko a ucho se dnes zaměřilo převážně na Ukrajinu. A přiznám se, měl jsem potřebu slyšet tu písničku znovu a znovu.

   Jamala a Ukrajina patří k nejpoužívanějším slovům dneška. Susana Jamaladynova, na pul Arménka, na pul Krymská Tatarka odzbrojila svým songem 1944, jehož děj o vyhoštění Krymských Tatarů až velmi nápadně připomíná nedávnou anexi Krymu Putinovskými vojsky. Celá scéna jakoby hořela a Jamala stojí uprostřed toho všeho sama. V písni doufá v lepší budoucnost, kdy lidé budou svobodní. Musím říct že píseň má duši, protože Jamala moc dobře zná příběh svých prarodičů kteří už tuto nesvobodu zažili právě v roce 1944. Jamala svou písní nepotěšila Rusko, nicméně západ oceňuje vlastenectví! Pro mě si jednoznačně zaslouží postup do finále. Nutno připomenout, že Jamale se ve svém zpravodajství věnovala i Česká televize.

Jamala

   Letošního ročníku se měl účastnit také rumunský zpěvák Ovidiu Anton, ale bohužel k vůli dluhu státní televize se soutěže účastnit nemůže. Na Rumunsko jsem byl hodně zvědav, před časem jsem dělal předskokana rumunské megastar INNĚ v Bánské Bystrici v klubu Ministry of Fun. Hold Rumunsku na dálku vzdali přítomní novináři a moldavská reprezentantka Lidia Isac.

isac

Doporučujeme

Eurovize 2024 bude v Malmö

Švédská televize oznámila, že Eurovision Song Contest 2024 se bude konat v Malmö. Oznámila také termíny soutěže. Semifinále se budou tradičně konat v úterý a

Poslouchej rádio

Článek neprošel jazykovou úpravou.