Okem Vojtěcha Šenkýře

  Nepolitická Eurovizi s politickým podtextem. Mé oko a ucho se dnes zaměřilo převážně na Ukrajinu. A přiznám se, měl jsem potřebu slyšet tu písničku znovu a znovu.

   Jamala a Ukrajina patří k nejpoužívanějším slovům dneška. Susana Jamaladynova, na pul Arménka, na pul Krymská Tatarka odzbrojila svým songem 1944, jehož děj o vyhoštění Krymských Tatarů až velmi nápadně připomíná nedávnou anexi Krymu Putinovskými vojsky. Celá scéna jakoby hořela a Jamala stojí uprostřed toho všeho sama. V písni doufá v lepší budoucnost, kdy lidé budou svobodní. Musím říct že píseň má duši, protože Jamala moc dobře zná příběh svých prarodičů kteří už tuto nesvobodu zažili právě v roce 1944. Jamala svou písní nepotěšila Rusko, nicméně západ oceňuje vlastenectví! Pro mě si jednoznačně zaslouží postup do finále. Nutno připomenout, že Jamale se ve svém zpravodajství věnovala i Česká televize.

Jamala

   Letošního ročníku se měl účastnit také rumunský zpěvák Ovidiu Anton, ale bohužel k vůli dluhu státní televize se soutěže účastnit nemůže. Na Rumunsko jsem byl hodně zvědav, před časem jsem dělal předskokana rumunské megastar INNĚ v Bánské Bystrici v klubu Ministry of Fun. Hold Rumunsku na dálku vzdali přítomní novináři a moldavská reprezentantka Lidia Isac.

isac

DOPORUČUJEME

ZAJÍMAVOSTI

Evropské televize se bouří k vůli vyřazení z hlasování v Eurovizi

EBU v sobotu oznámila, že 6 zemí bylo vyloučeno z hlasování Eurovize. Ale kde je

Eurovize

Ukrajinský náhradník si odnáší Eurovizní trofej

Vítězem letošního ročníku Eurovision Song Contest se stala ukrajinská kapela Kalush Orchestra. Ukrajina získala 631

Eurovize

Známe jména českých porotců

Známe jména české poroty Eurovize. AnnabelleJan VávraMarcellMarta ŘíhováOndra Fiedler

Česko