Search
Close this search box.

Eurovize tváří v tvář válce. Rusko zaútočilo na Ukrajinu

Ukrajina se dnes probudila do černého dne. Smutek zavládl v srdcích po celém světě. Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Na ruskou agresi na Ukrajině reagují fanoušci eurovize. Reagují také umělci, nejen ti ukrajinští, ale i umělci z Ruska.

Eurovize vznikla, aby po druhé světové válce sjednotila rozhádanou Evropu, ukázala jednotu a oslavovala lásku a mír. Bohužel, dnes se zdá, že tato milovaná soutěž je opět tváří v tvář válce. Zažila to v minulosti již v Jugoslávii.

Ukrajinská televize dnes vyzvala EBU, aby pozastavila členství ruských televizních společností v EBU a znemožnila tak jejich účast na Eurovision Song Contest. Podle jejich prohlášení Rusko nesplňuje podmínky členství v EBU, což ale mluvčí EBU zatím popřel a přislíbil, že se Ukrajina i Rusko zúčastní písňové soutěže Eurovize. V prohlášení ukrajinské televize se píše: Rusko nesplňuje podmínky svobodného přístupu k informacím, neumožňuje zahraničním tv využívat jejich záběry a blokuje jim možnost využívat techniku. Mluvčí EBU uvedl, že situaci monitorují a možnosti jsou otevřené. Rozhodnutí nepadne, dokud na ně nebudou uvaleny mezinárodní sankce tak jako v případě Jugoslávie.

A právě podle Jugoslávie by se měla stáhnout Ukrajina. Země nemůže garantovat bezpečnost v případě vítězství. Tak byla nastavena pravidla v devadesátých letech. Ale na tohle taky EBU reagovala, vše je otevřené, obě ze mě jsou stále na seznamu přihlášených zemí Eurovize 2022.

Fanoušci si však účast Ruska nepřejí, soutěž je ale apolitická a na tohle zatím opravdu EBU nebude brát ohled. Situaci monitoruje. Zatím se k výzvě vyřazení Ruska z hudební soutěže Eurovize, k vůli útoku na Ukrajinu, připojila generální ředitelka SVT. Ta doufá, že se tím EBU bude zabývat.

Ukrajinští umělci jsou zničení z ruské agrese. Vojenský útok odsoudila Jamala, Ruslana , ale i jiní ukrajinští zpěváci. Za barbarství to označil také Sergej Lazarev z Ruska či Manizha. Za Rusko měla údajně na Eurovizi zpívat Klava Koka, ale ta se nechala slyšet že už s tím nepočítá.

Novinky